What is the mass of 2.5×10^23 atoms of nitrogen
Answers
Answered by
2
Answer:
Explanation:
number of ATOMS = moles × Na (avogadro's no.)
2.5×10²³ = 6.022 × 10²³ × moles
MOLES = 0.41 mol
moles= mass/molar mass
0.41= mass/14
mass = o.41 × 14
= 5.74 g
Similar questions
Hindi,
6 months ago
Math,
6 months ago
Math,
1 year ago
Environmental Sciences,
1 year ago
English,
1 year ago