Chemistry, asked by mandeep474, 1 year ago

what is the molecular mass of sodium carbonate


Answers

Answered by Anonymous
17

Hii..dude..♥️

Sodium carbonate is Na2CO3

Mass of Na= 23 u

Mass of C = 12 u

Mass of O= 16 u

So , Mass of Na2CO3

= (23)×2 +12+(16)3

= 46+12+48

= 106 u


Anonymous: what do you mean ?
biprajitsuklabaidya7: A bro and a sis
biprajitsuklabaidya7: Ans me here
biprajitsuklabaidya7: Can we be bro and sis
Anonymous: sure
biprajitsuklabaidya7: Hmm
biprajitsuklabaidya7: Plz accept my friend request
Anonymous: okay
biprajitsuklabaidya7: Hmmm
Anonymous: yes
Answered by SatvikJain
9

Answer:

106u

Explanation:

Sodium Carbonate = Na2CO3

Molecular mass of Na = 23u

Molecular mass of C = 12u

Molecular mass of O = 16u

Therefore:

Molecular mass of Na2CO3 = 2*23 + 1*12 + 3*16 = 46 + 12 + 48 = 106u

Similar questions