what is the weight of the object with 10kg mass?
Answers
Answered by
1
Explanation:
Mass is more fundamental because it is an intrinsic property of an object. Weight varies with location depending upon the acceleration due to gravity eg. for a mass m = 10kg on Earth it`s weight is W = mg = 10 x 10 = 100N.
Answered by
8
Answer:
hyyy
Explanation:
answer is in attachment.....
h໐pē it ຟill ๖ē hēlpfนl t໐ ฯ໐น.....
Attachments:

Similar questions