what mass in grams is represented by 3 moles of Nh3
Answers
Answered by
5
Answer:
3 moles NH3= 3× molar mass of NH3
molar mass of NH3= 14+3=17
therefore 3 moles of NH3 = 3×17= 51
Similar questions
English,
4 months ago
Science,
4 months ago
Social Sciences,
4 months ago
Physics,
8 months ago
Math,
8 months ago
English,
1 year ago
Psychology,
1 year ago