Physics, asked by shubhs0306, 7 months ago

What will be enthalpy of steams in case its interal
energy is 45J. pressure of steam is 5 bars
and specific volume is 6m3/kg . The mass of
steam is 4 kg​

Answers

Answered by jaishreerajugopal
3

Explanation:

From steam tables, at 10 bar, enthalpy of saturated water, h = 762-81 kJ/kg and enthalpy of evaporation, L - 2,015-3 kJ/kg. Enthalpy of dry saturated steam at 10 bar (above 0'C), Hs = h + L = 762 81 + 2,015 3 = 2,778-11 kJ/kg

hope it will help you

Answered by sonalip1219
0

Given:-

Internal Energy, U=45 J

Pressure, P=5 bar=500000 Pa

\text{specific volume}, v=6\dfrac{m^{3}}{kg}

mass of steam, m=4 kg

To Find:-

Enthalpy of steam(H)

Explanation:-

According to basic definition of enthalpy,

H=U+\left(m\times P\times v\right)\\\\H=45+\left(4\times500000\times6\right)=12000045J

Similar questions