what will be the answer
Attachments:

Answers
Answered by
1
(a) no. of moles in 6.023 * 10²³ particles= 1
no. of moles in 24.088 * 10²³ (6.023*10²³ * 4) particles = 4
(b) molar mass of CO₂ = 12+32= 44
moles in 22g = 22/44 =0.5
mohil87:
nice answer
Answered by
0
In 1 mole of CO2, 6.023*10^23 particles are present.
Here 24.088*10^23 particles is given,so 24.088*10^23÷6.023*10^23= 4 moles
Similar questions