Math, asked by poojasinghrathour23, 11 months ago

what will be the area of a regular hexagon of side 4 cm?​

Answers

Answered by rajdheerajcreddy
0

Answer:

54\sqrt{3} cm^{2}

Step-by-step explanation:

Area of regular hexagon of side "a" = 6*(area of triangle of side "a")

                                                            = 6*(\frac{\sqrt{3} }{4}a^{2} )

                                                            =  \frac{3\sqrt{3}a^{2} }{2}.

Therefore,

Area of the regular hexagon of side 4 cm = \frac{3\sqrt{3}(6)^{2} }{2}

                                                                      = 54\sqrt{3} cm^{2}.

Similar questions