what will be the cost of 3.5 kilogram sugar if 2.5 kilogram sugar is rupees 95
Answers
Answered by
3
Answer:
cost of 3.5 is 133
i send u the pic of solution
be happy
Attachments:
![](https://hi-static.z-dn.net/files/d51/a0c55e08ac027129d321f1959ede9adb.jpg)
Answered by
2
Answer:
so the cost of 3.5 kg of sugar is rs. 133.
Step-by-step explanation:
hi there,
The word unitary refers to a single or an individual unit. Hence this method aims at determining values in relation to a single unit. For example, if a car runs 44 km on 2 litres of petrol then we can use the unitary method to find out the kilometres it will cover on 1 litre of petrol.
now here according to the question:
if 2.5 kg sugar costs => rs. 95
we will first find out the cost of 1 kg sugar [ this will make easier to find out the cost of 3.5 kg sugar]
1kg sugar costs =>rs. 95/2.5 = rs. 950/25 = rs. 190/5 = rs. 38
now we know cost of 1 kg sugar so,
3.5 kg sugar costs => rs. (3.5*38) = rs. 133
Similar questions
Math,
7 months ago
Science,
7 months ago
Social Sciences,
7 months ago
Science,
1 year ago
World Languages,
1 year ago