Which of the bulbs will fuse and Why?
Attachments:

Answers
Answered by
2
For the first bulb
P=V^2/R
25=220×220×1/R
R=48400/25
R=484×4=1936ohm
current required by first bulb=V/R =220/1935
=0.1
For second bulb
P=V^2/R
100=220×220/R
R=484ohm
current required by first bulb =220/484
=10/22=>0.4
total resistance in series =1936+484=>2420
Current in series =440/2420
=22/121=2/11
this current will be in both bulbs
volt in first bulb =2/11 ×1936=2×176=>352.....i)
volt in second bulb=2/11 ×484 =88
from equation first we get that,first bulb will have 352V,but it can tolerate voltage upto 220V only,
so , First bulb will fuse first
Hence option 3) is correct
Similar questions