Which of these weighs the most?
Attachments:

Answers
Answered by
10
➡️1)32g of O2
➡️2)2g of N2
➡️3)0.5 mole of Fe=0.5×55.8~27.9g
➡️4)3.01×10²³atoms=0.5mole of C=0.5×12=6g
So option A
jyotirmoyeep:
Thanku so much for the answer
Answered by
0
option A is correct brotger
Similar questions