Physics, asked by Anonymous, 3 months ago

Which one of the following will have the largest number of atoms?
(A) 1g Fe (at mass of Fe = 56)
(B) 1g Na (at mass of Na =23)

(C) 1g Li (at mass of Li = 7)
(D) 1g F2 (at mass of F = 19)​

Answers

Answered by xXPratham07Xx
1

Answer:

(C) 1g Li (at mass of Li = 7)

Explanation:

give me brainlist*

Answered by nirman95
0

1g Li (at mass of Li = 7) .

But why ?

  • Number of moles is directly proportional to number of atoms .

  • Again, number of moles is inversely proportional to atomic mass (when given mass is constant ; here 1 gram).

 \boxed{ \bf No. \: of \: atoms \propto \: moles \propto \dfrac{1}{atomic \: mass} }

  • Lithium has least atomic mass of 7 gram/mol. So, it will have highest moles in 1 gram sample.

  • Hence, lithium will have highest number of atoms.

Hope It Helps.

Similar questions