Why do we multiply the length with the cost per unit to get the total cost ?
Answers
Answered by
1
Answer:
Unit cost is determined by adding fixed costs and variable costs (which are direct labor costs and direct material costs lumped together), and then dividing the total by the number of units produced.
please follow me and mark me brainlist
Similar questions
Science,
4 months ago
Environmental Sciences,
4 months ago
Chemistry,
4 months ago
English,
8 months ago
Social Sciences,
8 months ago
Math,
1 year ago
English,
1 year ago