Physics, asked by Kandil123, 1 year ago

With explanation as fast as you can its urgent

Attachments:

Answers

Answered by gauravprakash231
1

Answer:

distance= speed×time

d1=15m & d2=40m

so total distance (d1+d2)= 55m

total time = 3/2 hrs

average speed = total distance by total time

i.e. 55/1.5 = calculate yourself

Similar questions