10. Kate bought 10 apples at $x for 4 apples, m bananas at $1.25 each, (3n + 1) oranges at $3.00 for 4 oranges. Find the total cost of fruits she bought
Answers
Answered by
2
Answer:
Given : Kate bought 10 apples at $x for 4 apples, m bananas at $1.25 each, (3n + 1) oranges at $3.00 for 4 oranges. To Find : the total cost of the fruits she bought. $ (2.5x + 1.25m + 2.25n + 0.75) is the total cost of the fruits she bought.08-Sep-2020.
Similar questions