Physics, asked by arunsanand123, 10 months ago

1000 ohms
250 v
what is its current.​

Answers

Answered by Akshat1213
1

Answer:

0.25 A

Explanation:

v=ir

250=1000i

i=250/1000

i=1/4

i=0.25A

Similar questions