Physics, asked by Hotspoter503, 1 year ago

14. A boat takes 90 minutes less to travel 36 miles downstream than to travel the same distance upstream. If the speed of the boat in still water is 10 mph, the speed of the stream is

Answers

Answered by keshav918
0

c =2mph

upstream-downstream =90/60.

36((1/10-c)-(1/10+c))=90/60.

c=2mph.

Similar questions