Math, asked by nayakarjun3662, 11 months ago

16 loaves of bread each weighing 400 g cost 40. Find the cost of 20 loaves of bread if each
weighs 500 g​

Answers

Answered by baddie9
2

Answer:

rupees 125

if this helps pls mark me as brainliest

Step-by-step explanation:

Answered by duhan92
6

Answer:

16 loaves of bread of 400g cost 40

therefore

6400g costs 40

weight of 20 loaves of bread if each weighing 500g

500×20=10000g

cost

=10000/6400 ×40

=62.5

hope it HELPS

mark me as BRAINLIEST

Similar questions