96 gram O2(oxygen)=how much mole
Answers
Answered by
15
Explanation:
Gram Molecular Weight of O2 = 16×2=32g
Given weight =96g
mole of O2 =96/32
=3
Thus there are 3 mole of oxygen in 96g of O2
Please mark my answer brainliest
Answered by
4
Answer:
Explanation:
Oxygen gas is O2. It's molar mass is 16 *2 = 32
n = 96 / 32 = 3
1 mole contains 6.02 * 10 ^23 molecules of oxygen
3 moles contain 1.806 * 10 ^24 molecules of oxygen
Each molecule contains 2 atoms.
3 moles contain 3.612 * 10^24 atoms oxygen.
I hope it is helpful
please mark me as brainist
Similar questions
Social Sciences,
5 months ago
History,
5 months ago
English,
10 months ago
Biology,
10 months ago
Biology,
1 year ago