A=1120, R = 5% per annum, T=2 years, S.I. = ?
Answers
Answered by
3
Answer:
₹112
Step-by-step explanation:
S. I= A×R×T/100
→1120×5×2/100
→11200/100
→ ₹ 112
₹112 is the S. I
If you are satisfied with my answer
plz make me as brainliest please
Similar questions