Math, asked by Thusharabuddy8858, 1 year ago

A box contains 10 white, 6 re and 10 black balls. a ball is drawn at random. find the prob ball drawn is red or white

Answers

Answered by Riyaa11
3
16 / 26
= 8/ 13
answer is 8/ 13
because favourable outcome = 16
and total outcomes = 26

Riyaa11: mark me as the brainliest plzz if u like it
Answered by Anonymous
7
Total number of balls =26.
White balls =10
Red balls =6
Black balls =10.
Ball drawn is red or white Favourable outcome (FO)=10+6 =16.
Probability of ball drawn is red or white =
Favourable Outcomes /Total Outcomes
=16 /26 =8/13.

Hope it is correct.
Similar questions