Physics, asked by shivaay53, 1 year ago

A car acceleration from rest at 2.0 m/s^2 for 5 s

Answers

Answered by TheLostMonk
1
, velocity = acceleration × time

=. 2.0 ×5

= 10 ms-1


hope it helps !
thank you !

Answered by helpme10
0
Hey dear here is your answer!!!!!!!

________________

According to question ;

u (initial velocity ) = 0 m/s
v (final velocity)=?
a (acceleration) = 2m/s^2
t (time) = 5sec

______

⏭️From first eq. of motion we can find v

⏭️v= u+ at
⏭️v= 0+2(5)
⏭️v= 10m/s

______

⏭️ You can also find distance by using second equation of motion ,

⏭️s= ut+1/2at^2
⏭️S= 1/2*2*25
⏭️S = 25m

________________

⏭️⭐ Hope it helps u dear....⭐⏭️


Similar questions