Physics, asked by yashmudholkar123, 1 year ago

A car moves in a straight line from rest at t=0 it accelerates with 2m/sec2 What is displacement and velocity if time is 10 minutes

Answers

Answered by raj8388497
1

Answer:

x you are so cute and I have to be there for a II men are calm down for a

Answered by 69420
2

Answer:

S=360Km

V=1200m/s

Explanation:

PLZ MARK IT AS BRAINLIEST

OR I'LL FRICK UR MOM

warm regards Jhonny Sins

Similar questions