A loaded truck travels 14km in 25 minutes if the speed remains the same how far it can travel in 5 hours
Answers
Answered by
3
Let distance covered in 5 hours be x km.
1 hour = 60 minutes
Therefore, 5 hours = 5×60 = 300 minutes
Since the distance travelled by truck is directly proportional to the time taken,
So, 14/25 = a/300
x= 14 x 300 / 25
x = 168 km
Please mark as brainliest
The answer is 168km
Answered by
0
Step-by-step explanation:
4200 is the answer bro of 5 hours
Similar questions