Physics, asked by kunaranil484, 1 year ago

A racing car has a uniform acceleration of 4 m per second square. what distance will it cover in 10s after start

Answers

Answered by rushilpatel10
1

Answer:

Your answer is in these image.

Attachments:
Answered by Aritraronaldo
0

Answer:200m

Explanation:

Since it is told that the body was in motion after starting

Therefore,( u) =0

We know,

S = ut +1/2at^2

Therefore,

S = 0*10 + 1/2 4*100

S = 0 + 200

Hence,S = 200 m

Similar questions