A train travels at a certain average speed for a distance of 63 km and then travels a distance of 72 km at an average speed of 6 km/hr more than its original speed. If it takes 3 hours to complete total journey, what is the original average speed?
Answers
Answer:
The original speed of the train is 45km/hour.
Step-by-step explanation:
Sum of the two distances = 63+72= 135
Time = sum of speed / total time
Time = 135÷3= 45km/hour
Original Average speed = 45km/hour
❍ A train travels at a certain average speed for a distance of 63 km.
❍ And travels a distance of 72 km at an average speed of 6 km/hr more than its original speed.
❍ Time taken by the train for whole journey = 3hours.
❍ The original average speed.
Let,
The original average speed of the train be x km/hr.
As we know,
In first case,
Time taken by the train to cover 63 km/hr =
In second case,
Time taken to cover distance of 72 km at an average speed of 6 km/hr more than its original speed =
According to the question,
Time taken by the train for whole journey = 3hours
But the speed cannot be negative.
So, The original average speed of the train be 42 km/hr.
We were given that,
Time taken by the train for whole journey = 3hours
Putting x as 42
Hence verified
Hope it helps u sis !! ^w^