Sadia earns 20000 per month . she spends 2/7 of her salary in buying groceries, 1/7 for her higher studies , and 3/7 in paying the house rent . Find the amount that she spends in each case and the amount that she saves .
Answers
Answered by
1
Step-by-step explanation:
sadia's salary - 20000
money she spends on groceries - 20000 × 2/7
= 5,714.28571
house rent - 20000 × 3/7
= 8,571.42857
total money spend = 5,714.28571 + 8,571.42857
=14,285.7143
money saved =20000 -14,285.7143
=5,714.2857
Similar questions