An ideal gas in a sealed container has an initial volume of 2.60 L. At constant
pressure, it is cooled to 23.00 degrees Celcius, where its final volume is 1.75 L. What
was the initial temperature?
Answers
Answered by
4
Explanation:
Answer:-
Given:-
Initial volume of the gas (V₁) = 2.60 L
Final Volume of the gas (V₂) = 1.75 L
Final Temperature (T₂) = 23.00° C = 23 + 273° K = 296° K
[ ∵ °K = °C + 273 ]
We know that,
Charle's law of gases states that at constant pressure, the volume of a gas is directly proportional to its temperature.
That is,
⟹ V ∝ T
⟹ V/T = k (constant)
So,
⟹ V₁/T₁ = V₂/T₂
Let the Initial temperature be T₁.
Hence,
⟹ (2.60)/T₁ = (1.75)/(296)
⟹ (2.60)(296) = T₁ * (1.75)
⟹ (296)(2.60) / 1.75 = T₁
⟹ 439.77° K = T₁
⟹ T₁ = 439.77 - 273°
⟹ T₁ = 166.77° C
∴ The Initial temperature of the gas was 166.77° C.
Answered by
0
Answer:
the initial temperature of the gas was 166.77°c
hope this will help you
brainly sandra ❤️
Similar questions
Environmental Sciences,
3 months ago
Math,
3 months ago
Chemistry,
5 months ago
Chemistry,
5 months ago
English,
1 year ago