answer do iska plzz
Attachments:

Answers
Answered by
1
given:
Internal radius of conical vessel = 5 cm
Height = 24 cm
Since the conical vessel is full of water, so volume of water = volume of vessel
So, volume of water = 13πr2h = 13×227×52×24 = 44007 cm3
Now, this volume of water is emptied in a cylindrical vessel.
So, suppose the height of level of water in the cylindrical vessel is h.
and radius of base of cylindrical vessel = 10 cm
So, volume of water in cylindrical vessel up to height h = π×102×h = 44007 cm3
⇒227×100×h = 44007⇒h = 440022×100 = 2
Therefore, height of water level in cylindrical vessel = 2 cm
Answered by
4
Answer:
volume of water remains same
Attachments:

Similar questions