Answer fast question 10
Attachments:

Answers
Answered by
2
Answer:
10. 400 m
Step-by-step explanation:
mark as brainiest
Answered by
0
Step-by-step explanation:
speed = distance/time
speed = 4 kmph
time = 6 minutes = 6/60 hrs = 1/10 hrs = 0.1 hrs
4 = distance/ 0.1
distance = 4×0.1 =0.4 km = 400 m
Similar questions
Science,
4 months ago
Math,
4 months ago
Physics,
8 months ago
Business Studies,
1 year ago
Math,
1 year ago