Physics, asked by adityalad2004, 1 year ago

answer is opt.C but how​

Attachments:

Answers

Answered by ambarkumar1
0

{ In one and a half hour the displacement will be equal to the diameter of the clock}

Avr Velocity = Displacement Travelled / Time

Avr velocity = ( 2r ) / ( 90 × 60 )

= 2r / 5400

= ( 2 × 10 ) / 5400

= 20 / 5400

= 2 / 540

= 1 / 270 cm/s

( c ) is the correct answer

Answered by O1gill
0
You are correct c is correct option
Similar questions