answer now fast and speed
Attachments:

Answers
Answered by
0
Answer:
Given:
16 * 1/2 = 8 rs
3 * 1/5 = 0.6 kg
to find : cost of 3 * 1/5kg apples
Step-by-step explanation:
solution :
1 kg apples = 8 rs - given
3* 1/5 kg = 0.6 kg
therefore for 0.6 kg
cost of 1 kg * 0.6 = cost of 0.6 kg
8 * 0.6 = 4.8
answer is 4.8 rs for 3 1/5 kg of apples
Similar questions