Answer please for question 5
Attachments:

Answers
Answered by
1
Answer:
Given, a = -3m/s^2
t = 10s
v = 0m/s
Applying v = u + at
0= u+ (-3)(10)
u = 30 m/s
I hope it will help You
Thank U
Similar questions
Physics,
7 months ago
Science,
7 months ago
Computer Science,
7 months ago
Physics,
1 year ago
CBSE BOARD XII,
1 year ago
Economy,
1 year ago