answer the given questions
Attachments:

Answers
Answered by
0
2min=120sec
distance =22/7*105*2=660.
speed=distance/time
=660/120=5.5m/sec.
MARK ME AS BRANLIEST.
Answered by
0
Answer:
Speed =distance /time
=2πr/t
=2*22*105/7*60*2
=22*105/60*7
=5.5m/s²
Similar questions
English,
7 months ago
Biology,
7 months ago
Accountancy,
1 year ago
English,
1 year ago
English,
1 year ago