Physics, asked by Anonymous, 1 year ago

answer this question..plzz​

Attachments:

Answers

Answered by Anonymous
11

Answer:

6/5

Explanation:

is the answer hope it will help you

Answered by muskan2807
2

Explanation:

24. When two resistances are connected in parallel

then the equivalent resistance is 6/5 ohm

When one of

the resistance is removed then the effective resistance is 2ohm . The resistance of the wire removed will be

1) 3ohm

2) 2 ohm

3)3/5ohm

4)6/5ohm

let the resistance be r ohm

so

1/r+1/2=5/6. (for parrallel connection)

1/r =5/6-1/2=5-3/6=2/6=1/3

r= 3 ohm

so opt 1 is answer

Similar questions