Physics, asked by mishalvp11, 8 months ago

any one can answer this

Attachments:

Answers

Answered by khushi89204
6

Answer:

Np=500

Ns=1000

Ep=200v

Rs=100ohm

Explanation:

do similarly

actually don't knw this ans just made an assumption

Similar questions