At what temperature gas occupies 1500ml when at a temperature of 20degree celcius gas occupying 3000 ml
Answers
Answered by
1
Heya user ,
Here is your answer !!
According to Charles' Law , volume of a dry gas is directly proportional to its Kelvin temperature .
So ,
V1 / T1 = V2 / T2 = K .
Hence ,
V2 = 1500 mL
V1 = 3000 mL
T1 = 20° C = 293 K
T2 = ?
ATQ ,
V1 / T1 = V2 / T2
=> 3000 / / 293 = 1500 / T2
=> 2 / 293 = 1 / T2
=> T2 = 146.5
Hence , at a temperature of 146.5 K, the gas will occupy 3000 mL .
Hope it helps you !!
Here is your answer !!
According to Charles' Law , volume of a dry gas is directly proportional to its Kelvin temperature .
So ,
V1 / T1 = V2 / T2 = K .
Hence ,
V2 = 1500 mL
V1 = 3000 mL
T1 = 20° C = 293 K
T2 = ?
ATQ ,
V1 / T1 = V2 / T2
=> 3000 / / 293 = 1500 / T2
=> 2 / 293 = 1 / T2
=> T2 = 146.5
Hence , at a temperature of 146.5 K, the gas will occupy 3000 mL .
Hope it helps you !!
Similar questions