calculate the molecular mass of
Attachments:

Answers
Answered by
1
Chlorine gas
=cl2=2*35.5=71(atomic mass of chlorine is 35.5)
Ammonia NH3(N=14,H=1)
=1*14+3*1=17
Sulphur trioxide SO3(S=32,O=16)
=1*32+3*16=32+48=60
=cl2=2*35.5=71(atomic mass of chlorine is 35.5)
Ammonia NH3(N=14,H=1)
=1*14+3*1=17
Sulphur trioxide SO3(S=32,O=16)
=1*32+3*16=32+48=60
Similar questions
English,
10 months ago
History,
10 months ago
Computer Science,
10 months ago
Math,
1 year ago
Math,
1 year ago