Chemistry, asked by kbpandey, 1 year ago

calculate the no of atoms in 4.6g of sodium​

Answers

Answered by CLAZER
0

Answer:

4.6 *6.023*10^23

Explanation:

it is depended on the MOLE CONCEPT SOLVE IT

MARK AS BRAINLIEST

Answered by BawariyaKumar
1

Explanation:

weight of sodium = 23

no.of moles= 4.6÷23

n=0.2

molecules=0.2×Na

atoms=0.2×Na×1

Similar questions