Calculate the no.of gram atoms in 5.3 g of NH4cl
Answers
Answer:
Calculate the no.of gram atoms in 5.3 g of NH₄Cl.
The gram atoms in in 5.3 g of NH₄Cl is 0.0991 moles/gram atoms
Explanation:
The formula for calculating the gram atomic mass is:
= Mass of the compound given / Relative atomic mass of the compound
Mass is 5.3 g
Relative molecular mass of in NH₄Cl is: 14 + 1 ×4 + 35.5 = 53.5
Therefore the gram atoms in 5.3 g of NH₄Cl is:
5.3g/ 53.5gmol⁻¹ = 0.0991 moles/gram atoms
Therefore the gram atoms in 5.3 g of NH₄Cl is 0.0991 moles/gram atoms
.
Moles of hydrogen in 500 cm³ of hydrogen
22.4 liters = 22400 cm³
If 22400 cm³ = 1 mole
Then 500cm³ = 1 mole × 500cm³/22400cm³
≈ 0.02232 moles
We can apply Avogadro's number/constant to calculate the number of molecules in the 0.02232 molecules of hydrogen gas.
If 1 mole = 6.022 × 10²³ molecules
Then 0.02232 moles = 6.022 × 10²³ × 0.02232 moles/1 mole
= 1.3441104 ×10²³ molecules
Therefore there are 1.3441104 ×10²³ molecules of hydrogen in 500cm³ of hydrogen gas. ( which has been given as n)
Find the number of molecules in 25 cm³ of oxygen at STP using the same formula.
22400 cm³ = 1 mole
25 cm³ = 1 mole × 25 cm³/22400 cm³
≈ 0.00112 moles
Find number of molecules in 0.00112 moles of oxygen
If 1 mole = 6.022 × 10²³ molecules
Then 0.00112 moles = 6.022 × 10²³ × 0.00112 moles/1 mole
= 6.721 × 10²⁰ molecules
Therefore there are 6.721 × 10²⁰ molecules of oxygen in 25cm³ of oxygen gas.
You can express this number in terms of n in respect to the number of molecules of hydrogen:
If 1.3441104 ×10²³ = n
Then 6.721 × 10²³ = n × 6.721 × 10²⁰ / 1.3441104 ×10²³
= 5n
Therefore in terms of n, there are 5n molecules of oxygen in 25cm³ of oxygen.