Chemistry, asked by PoopPee, 4 months ago

calculate the number of electrons in 12g urea❓​

Answers

Answered by nirman95
3

Given:

12 gram of urea.

To find:

Number of electrons in the given sample?

Calculation:

First of all, let's calculate the number of moles in given sample:

 \rm \: moles =  \dfrac{given \: mass}{molar \: mass}

 \rm  \implies\: moles =  \dfrac{12}{60}

 \rm  \implies\: moles =  0.2

Now , number of molecules in the given sample:

 \rm  \implies\: molecules =  0.2 \times 6.023 \times  {10}^{23}

 \rm  \implies\: molecules =  1.2046 \times  {10}^{23}

  • Now, electrons in 1 molecule of urea is (7 + 7 + 4 + 8 + 6) = 32 electrons.

So, electrons in given number of molecules is :

 \rm  = 32 \times (molecules)

 \rm  = 32 \times 1.2046 \times  {10}^{23}

 \rm  = 38.54 \times  {10}^{23}  \: electrons

So , total number of electrons is 38.54 × 10²³ electrons.

Similar questions