Chemistry, asked by ruban87, 10 months ago

calculate the pH of the following 0.01N NaOH

Answers

Answered by singarshiya
1

Answer:

Explanation:

the pOH at a 0.01 M solution of sodium hydroxide is 2, the pH of the same solution must be 14-2 = 12.

Answered by raj8382
1

Explanation:

For Naoh, normality is equal to morality

[OH]=[NaoH]=0.0001N=0.0001M

PoH=-10g[oH]=-10g0.0001=4

PH=14-PoH=14-4= 10

Similar questions