calculate the valency of sulphur and chlorine
Answers
Answered by
1
Answer:
Sulphur has = 6 valence electrons. thus, its valency is 8-6=2 .hence, the valency of sulphur is 2. in the same way, the electronic configuration of chlorine is 2,8,7.
Answered by
0
Answer:
First, find the Electronic configurations of the Elements to find the valency.
Explanation:
Sulphur has 16 as atomic number
Electronic configuration: 2, 8, 6
We have 6 as valence electron not valency. If last electron is more than 5, then we need to subtract it from 8.
So 8-6= 2 is the valency of Sulphur.
Chlorine has 17 as atomic number
Electronic configuration: 2. 8, 7
7 as valence electron not valency.
Valency: 8-7= 1 as valency for Chlorine.
Hope it helps
Similar questions
India Languages,
3 months ago
Computer Science,
3 months ago
History,
7 months ago
Chemistry,
7 months ago