Chemistry, asked by igonzalez42, 2 months ago

Convert 3 mole C6H6 to gram.

Answers

Answered by vatsamugdha300282
1

Answer:

Moles of C6H6 = 3moles

Molecular mass of C6H6= 12×6+1×6 = 78g

( Atomic mass of C is 12g and Atomic mass of H is 1g)

Moles = weight/Molecular mass

Weight = Moles × Molecular mass

= 3×78

= 234g

Similar questions