Math, asked by alit9512, 1 year ago

Cost of 4 dozen bananas is 180 how many bananas can be purchased for 90

Answers

Answered by kumarhemant7178
9

cost of 4 dozen bananas=180

cost of 1 dozen banana=180÷4=45

how many bananas can be purchased for 90 rupees=180÷90=2

Similar questions