Math, asked by mimamsatmg, 8 months ago

Decrease the quantity as required 700 kg by 20%

Answers

Answered by abhishekmaurya961607
0

Step-by-step explanation:

700 kg/20×100

= 7000/2

= 3500 kg answer

thank you

Answered by yopiy2004
0

Answer:

Subtract starting value minus final value.

Divide that amount by the absolute value of the starting value.

Multiply by 100 to get percent decrease.

If the percentage is negative, it means there was an increase and not an decrease.

100 - 20 = 80

80/100 × 700

56 ...is answer

Similar questions