Physics, asked by NehalandKopal2801, 1 year ago

Density of 5 litre of water having maas 5 kg is

Answers

Answered by yash1412
1

density \:  = mass \div volume \\ so \: density = 5 \div 5 = 1
Answered by stirbanghita
0

V=5 l=5 dm³=5*10⁻³ m³

ρ=m/V=5/5*10⁻³=10³=1000 kg/m³

Similar questions