Physics, asked by ruchisinghal7, 8 months ago

derive the expersion acceleration due to gravity​

Answers

Answered by hanockgamer611
3

Answer:

Mass of the earth = 6.0 x 1024 kg; mean radius of the earth = 6.4 x 106 m; G =6.67 x 10-11 N m2 kg-2. Acceleration due to gravity at the surface of the earth = 9.8 m/s2. When a body is thrown a body in the upward direction, the kinetic energy of the body converts into potential energy.

Answered by Anonymous
9

Answer :-

According to the gravitational law

\sf F = \frac{GMm}{R^2} - i

According to Newton's second law of motion -

F = ma - ii

From equation i and ii :-

\sf ma = \frac{GMm}{R^2}

\sf a =  \frac{GM}{R^2}

This a is known as acceleration due to gravity.

\boxed{\sf a = g =  \frac{GM}{R^2}}

Similar questions