Chemistry, asked by kartikborse38, 8 months ago

F. Arjun purchased 250 g of glucose
(CH20) for Rs 40. Find the cost of
glucose per mole.
(Ans : Rs 28.8)​

Answers

Answered by djrockvsr77
4

Answer:

You have given the simple ratio formula of glucose but glucose has C6H12O6

That will only give correct answer: 28.8

Explanation:

250g of glucose equals how many moles?

moles= given mass÷total atomic mass

⇒moles =250÷180

             = 25/18

NOW 25/18 moles cost 40 rs

1 mole costs?

cross multiply...

⇒(40×18×)/25 = (8/5)×18 = 8×3.6 = 28.8

Similar questions