Fernando purchased 1 pound of dried cranberries and 4 pounds of almonds to make a trail mix. Cranberries cost $4 per pound and almonds cost $5 per pound. What is the price per pound of the trail mix?
Answers
Answered by
2
Answer:$24
Step-by-step explanation:
1*4+4*5
Answered by
5
Answer:
$4.80
Step-by-step explanation:
Similar questions