Math, asked by michaeldjohnson83, 1 year ago

Fernando purchased 1 pound of dried cranberries and 4 pounds of almonds to make a trail mix. Cranberries cost $4 per pound and almonds cost $5 per pound. What is the price per pound of the trail mix?

Answers

Answered by gagannagarjuna
2

Answer:$24

Step-by-step explanation:

1*4+4*5

Answered by e0610249
5

Answer:

$4.80

Step-by-step explanation:

Similar questions