find out the unknown factor ???
Attachments:

OmShinde76:
5 ohm
Answers
Answered by
6
V = IR
20V = 4A R
R = 5Π
Answered by
1
Given :
Current (I) = 4A
Volt (V) = 20V
Hence , we need to find the resistance of the conductor :
V = IR [ Ohm's Law ]
20 = 4 x R
So , R = 20/4 = 5Ω
Similar questions